Ako neohlúpnuť cez prázdniny

Tento rok ma G. uprosil, aby nemusel ísť v lete do škôlky. Jeho milovaná jednotriedka je v lete zatvorená a v tých, z ktorých by si mohol vybrať, sa mu minulé roky nepáčilo. A vlastne, čo už by on robil v škôlke, keď sa s ňou už rozlúčil a od septembra ide do školy. Tak teda dobre. Máme spolu 9 týždňov, dva z toho má aj tato dovolenku, ďalšie dva si G. vybral tábory, zvyšných 5 mu vymyslím nejaké aktivity.

Minulý rok som takto každý deň vymýšľala dobrodružstvo: divadlo, múzeum, výlet, ale stačila aj prechádzka v lese alebo kupko. Úprimne, tento rok sa mi do ničoho takého nechcelo, keď som si predstavila, že všade s nami pôjde T. v nosiči, kopa vecí na prezlečenie, hračky, deky, kočík.

A potom som našla Prečítané leto. Úplne ako stvorené pre nás, keďže aj tak doma každý deň čítame. A aktivity, ktoré baby navrhujú navyše, sú jednoduché, ale zároveň zábavné, takže ich zvládneme aj s ďalším krpcom v nosiči. Hneď som D. poslala infografiku o prázdninovom útlme.

Zdroj: Prečítané leto

Jeho reakcia ma celkom prekvapila. Zvyčajne nad takýmito mojimi návrhmi prevráti oči (aspoň tak si ho predstavujem, keď číta moje maily) alebo ich prejde s mlčaním. Tento raz to bolo inak: “Super to je, a hlavne, netreba s deťmi robiť nič špeciálne, stačí s nimi tráviť čas.”

Tak som sa na to vrhla, rovnako, ako na všetko, čo robím, po hlave. Prvý týždeň Prečítaného leta sme žili témou VODA.

Knihy na tému VODA

K tým, čo máme doma, pribudlo ešte pár z knižnice. A veru, tým, že sme boli spolu celý týždeň a čítali sme nielen pred spaním, padli všetky. Aspoň jedna z dvojice Gerda a Gréta by mala byť podľa mňa v každej knižnici. Obe majú krásny príbeh a zabavia aj dospelých. A ilustrácie v Gréte, to je pastva pre oči. Už keď sme boli naladení na envirovlnu, pridali sme si aj dvojstranu o vode z knihy Misia: Zachráň planétu.

Hlbokomorské rozprávky sme čítali pred spaním, a mňa celkom pobavil koniec, ktorý bol v podstate začiatkom. G. sa najviac páčil Malý atlas hlbokomorských živočíchov, ktorý je vzadu v knihe. Samozrejme ma hneď strašil nohatkami, ktoré sú príbuzné pavúkov a môžu dorásť až do 70 cm. Tak si to predstavte, že sa kúpete v mori a okolo vás pláva taký “pavúk”. Ešteže žijú len hlboko v moriach. G. ho hneď začal porovnávať s vtáčkarom, najväčším “ozajským pavúkom”. Pavúky sú u nás dosť obľúbená téma, keďže mám z nich panický strach. Takže sa tešíme na týždeň o včelách a hmyze 🙂

No ale úplne najväčší úspech mala Špinuška, tú sme dali len cestou k babke dvakrát, cestou späť tiež dvakrát a ešte trikrát aj u babky spolu s bratrancom a sesternicami. Zabavila aj toho skoro trojročného, aj tú deväťročnú a aj mňa.

Tomáša a Alicu som milovala ešte ja ako dieťa. Príbeh o tom, ako sa plavili po rieke sme vzali so sebou na výlet do Jelky. Pri mlyne sme vyložili deku, chalani trochu splavili Malý Dunaj a nesmelo chýbať ani kúpanie sa v studenej vode. A chvíľu sme hľadali rastliny a živočíchy, ale to G. veľmi nebavilo. Mali sme šťastie na vážky, korčuliarky a jednu chorú ondatru, ktorá mala zjavne zranenú nohu.

Splavovanie Malého Dunaja.

No a nakoniec, nesmú chýbať ani knihy len tak na pozeranie. Hor sa do divočiny! má dve časti, pri rieke a v lese. Obe sú pekne ilustrované, neskutočne vtipné a plné tipov pre malých dobrodruhov ale aj zaujímavostí len tak pomimo. Vedeli ste, že svetový rekord v hádzaní žabiek je 88 skokov?

A do tejto kategórie patrí aj Spiderman z fotky vyššie 🙂 Poučená prednáškou z minuloročnej Pohody nechávam G., nech si knihy takéhoto typu do sýtosti vyberá v knižnici. Nech si ich listuje, lúšti si slovíčka, hrá sa na superhrdinu, ale domov ich nekupujeme. Doma máme peknociny.

Príprava na letné dobrodružstvá

Mimoriadne obľúbené minulý týždeň boli aj pokusy. Inšpirovali sme sa tu a tu. Jednoduché a efektné pokusy, na ktorých sa dá starším deťom vysvetliť čo-to z fyziky. Nám stačilo len pozerať na rozpíjajúce sa farby alebo cestujúcu vodu. A ja si dávam záväzok, že nabudúce urobím fotky.

Ku knihám pribudol aj prázdninový kalendár. Obyčajný výkres, na ktorý si len každý deň pred spaním nakreslí, čo najkrajšie v daný deň zažil. Snáď bude na konci prázdnin plný zážitkov. Za minulý týždeň tam pribudlo jedenkát kupko a už spomínaný výlet do Jelky so studenou kúpačkou.

Tento týždeň pokračujeme s témou ČOKOLÁDA 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *